Cmentarz Stary w Kielcach

Cmentarz Stary w Kielcach

Cmentarz Stary w Kielcach mieści się przy ulicach ks. Piotra Ściegiennego oraz Zygmunta Kwasa w Kielcach. Jego historia zaczyna się w 1801 roku. Od początku istnienia nekropolii chowano na niej osoby różnych wyzwań, takich jak: katolickiego, ewangelickiego, prawosławnego, a nawet muzułmańskiego. To właśnie tutaj spoczęły ofiary wojny napoleońskiej, powstania listopadowego i styczniowego oraz członkowie Armii Krajowej. Dzisiaj Stary Cmentarz w Kielcach jest najstarszym cmentarzem w tym regionie.

Cmentarz Kielce

Jeszcze przed XIX wiekiem zmarłych chowano w centrum miast, najczęściej przy cmentarzach kościelnych. Zgodnie z rozporządzeniem w kolejnych latach kazano zmarłych chować na terenach poza ścisłym centrum miasta. Tak właśnie narodził się pomysł z początkiem XIX wieku na utworzenie nekropolii na tym terenie. Stary Cmentarz w Kielcach obejmuje kilka nekropolii, a jego teren stare pozostaje poszerzany. Ze względu na historię cmentarza i znajdujących się na nim zabytkowych pomników, cmentarz został wpisany na listę zabytków.

Znane osoby pochowane na Starym Cmentarzu

Na Starym Cmentarzu pochowanych zostało wiele osób znanych i cenionych, które związane były z miastem Kielce:

Marcela Gombrowicz — matka pisarza Witolda Gombrowicza

Rodzina Stumpf — właściciele kieleckiego teatru i browaru,

Jan Daszewski — założyciel biblioteki publicznej w Kielcach

Arkadiusz Płoski — wydawca Gazety Kieleckiej

Stefan Artwiński — prezydent Kielc.

Usługi pogrzebowe Kielce

Stary Cmentarz komunalny pozostaje nadal czynny, a uroczystości pogrzebowe odbywają się na nim regularnie. Rodziny mogą liczyć na wsparcie ze strony kieleckich zakładów pogrzebowych oraz godną organizacją, oraz obsługę na najwyższym poziomie. Na Starym Cmentarzu odbywają się uroczystości pogrzebowe zarówno tradycyjne (z trumną), jak i kremacyjne (z urną). W przypadku pogrzebów świeckich zakłady pogrzebowe wybiorą odpowiedniego mistrza ceremonii, który poprowadzi uroczystość pogrzebową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *